РК Вардар официјално елиминиран од EHF лигата на шампиони.

 

Извршниот комитет на ЕХФ во видео конференција донесе одлука во врска со понатамошното рангирање на европската ракометна сезона, заклучувајќи дека не можат да се одржат натпревари во јуни и дека голем број на натпревари треба да бидат одложени или откажани. Одлуките се донесени поради пандемијата со коронавирусот и по интензивно следење на моменталната состојба, вклучително и анализа на владини мерки како што се патни ограничувања и забрани за големи настани. Главната цел е да се заврши сезоната 2019/20 на најдобар можен начин, а во исто време да се изградат темелите за да се започне сезоната 2020/21 на структуриран начин со најмало можно влијание од тековната сезона. Земено е предвид дека сите учесници во ракометот ќе се соочат со предизвикувачки следен натпревар и економски циклус. Преостанатите натпревари во Последните 16 и четврт-финалиња се откажани. Како што веќе беше најавено, VELUX EHF FINAL4 2020 ќе се одржи на 28 и 29 декември во Келн.
Врз основа на последното рангирање во групната фаза, квалификувани за ВЕЛУКС ЕХФ ФИНАЛ4 се најдобрите две екипи на групите А и Б: Barça, Paris Saint-Germain HB, THW Kiel, Telekom Veszprém HC.

Со оваа одлука официјално РК Вардар е елиминиран.

Повеќе тука

 

Leave a Reply