IKEA го откри рецептот за познатите Шведски ќофтиња за да можете да си ги приготвите дома

 

Секој што некогаш бил во ИКЕА знае дека една од најважните работи при одењето во Икеа е порција од неколку вкусни шведски ќофтиња. Секако можевте да ги купите во ресторан во продавница или дури и замрзнати, сега е малку по комплицирано додека продавниците се затворени поради пандемијата. Затоа Икеа конечно го објави својот шведски рецепт за ќофтиња за да можете да ги направите од удобноста на вашиот сопствен дом!

Тие впрочем се составени од стандардни состојки

Сè што ви треба е 500гр мелено говедско месо, 250 гр месо свинско, 1 кромид, 1 чешне лук, 100 гр лебчиња, 1 јајце, 5 лажици полномасно млеко и сол и бибер по вкус. Измешајте ги сите и формирајте во топки како за ќофтиња.

Потребно е смесата да одстои малку

Треба да бидат во фрижидер до два часа за да ја задржат својата форма за време на готвењето. Загрејте малку масло во тава за пржење, а потоа ќофтињата пропржете ги , потоа ставете ги во покриена тава во рерна 180C уште 30 минути.

ИКЕА го сподели дури и рецептот за познатиот сос за Шведски ќофтиња.

Шведските ќофтиња неможе да се замислат без кремастиот сос. За тоа, ќе ви треба лажичка масло, 40гр путер, 40гр брашно, 150 мл крем супа од зеленчук, 150 мл говедска крем супа, 150 мл хопла, 2 лажички сос од соја и 1 лажичка сенф Дижон.

Започнете со топење на путерот во тава, а потоа додавајте од брашното и постојано мешајте додека брашното не се изедначи. Потоа додадете крем супите и маслото и мешајте и на крај додадете хоплата, соја сосот и сенфот. Нека сосот почне да врие за да згусне до потребната густина и готов е.

Не заборавајте компири.

Рецепт за легендарните шведски ќофтиња на Икеа не би бил комплетен без варени компири. Нема упатства за нив, ќе треба да го сторите тоа самостојно. Сепак, тие се вреден додаток на вашата чинија.

ДОБАР АПЕТИТ

 

Leave a Reply