Северна Кореја молчи за тоа каде се наоѓа Ким Јонг Ун по информациите дека е тешко болен.

 

Медиумите во Северна Кореја молчат за тоа каде се наоѓа Ким Јонг Ун

Меѓународните шпекулации растат околу здравјето на Ким откако извори за медиуми тврдат дека тој бил подложен на операција и е тешко болен.

Државните медиуми во Северна Кореја во средата не споменуваат за нови настапи на лидерот Ким Јонг Ун, во услови на континуирани меѓународни шпекулации за неговото здравје по извештаите дека бил под операција.

Официјални лица во Јужна Кореја и Кина и извори запознаени со американските разузнавачки информации се сомневаат во извештаите во медиумите кои тврдат дека Ким е тешко болен по кардиоваскуларната постапка, додека Белата куќа соопшти дека внимателно го следи ова прашање.

Дејли НК, веб-страница со седиште во Сеул, објави доцна во понеделникот дека Ким, за која се верува дека е околу 36 години, е хоспитализиран на 12 април, неколку часа пред кардиоваскуларна операција.

Во него се вели дека неговата здравствена состојба се влошувала од август, поради пушење, дебелина и прекумерна работа.

Шпекулациите за здравјето на Ким прво се појавија поради неговото отсуство од годишнината од роденденот на основачот на Северна Кореја и дедото на Ким, Ким Ил Сунг, на 15 април.

Но, претседателската канцеларија на Јужна Кореја соопшти дека Ким се чини дека се справува со државните работи како и обично и дека нема информации за гласините во врска со неговата здравствена состојба. Многумина сега внимателно ќе следат за какви било знаци на проблеми во Северна Кореја и дали ќе се осврнат на извештаите – нешто што сè уште не го сторил.

„Само се надевам дека тој добро“, рече Трамп на конференцијата за новинари во Белата куќа во вторникот. „Јас имав многу добри односи со Ким Јонг Ун. И јас би сакал да видам дека се е во ред со него. Ќе видиме што прави тој. Не знаеме дали извештаите се вистинити“

ПОВЕЌЕ ТУКА

 

Leave a Reply