Топ 10 природни антибиотици ефикасни против вируси и инфекции

Антибиотици се лекови кои го спречуваат растот или ги уништува микроорганизмите. Тоа е еден вид на антимикробни лекови кои успешно ги спречуваат бактериските инфекции. Сепак, антибиотиците не се ефикасни против вируси како грипот и настинките.

Времето кога првиот антибиотик е откриен, на почетокот на 20 век, е многу значаен за медицината и здравјето на луѓето и ја трансформира и револуционизира медицината.

Откритијата на антибиотици се огромна промена во медицинската парадигма и придонесуваат за ефективна борба против бактериска инфекција. Во последната деценија, се појави послободен пристап и прекумерна употреба на антибиотици, што доведе до злоупотреба, бидејќи лековите се користат за неговата база.

Неправилно, прекумерната употреба на антибиотици доведе до зголемување на отпорност на бактерии на антибиотици, кои се претежно оние кои предизвикуваат туберкулоза отпорна на ТДР и стафилокок ауреус отпорен на метицилин.

Луѓето треба да разликуваат и да не бидат сами свои доктори, да не користат антибиотици за обични секојдневни инфекции, туку да се свртат кон природата.
Во природата, можат да се најдат многу ефикасни и моќни алтернативи за лекување на настинки, грип, синуси и кожни инфекции.

НАЈДОБРИТЕ 3

1) Масло од оригано
Најдобрар со максимален лековит и антибактериски ефект е масло од диво оригано, кое има темно жолта боја со силен мирис.

Најчесто се користи за лекување на габи на нозе или нокти, против паразити и синусни инфекции.

2) Црвена пиперка
Главното соединение кое се наоѓа во пиперката е капсикум, силно средство за лекување со антибактериски ефект. Тој е ефикасен во лекувањето на болки во грлото, габи на нозете, но може дури и да има аналгетски ефект и да ја намали главоболката.

3) лук
Од сите растенија во природата, лукот има најмоќни антимикробни својства.

Неговиот фитохемиски алицин е силен антиоксиданс и заедно со многу минерали и витамини обезбедува бројни здравствени придобивки. Служи како пробиотик, ја чува кожата од оштетување на сончевата светлина и се бори против црви и паразити.

Научниците сугерираат консумирање на цело чешне лук дневно, кога имате потреба од природни антибиотици и користете масло од лук за надворешни инфекции на кожата.

Останатите со одличен антибактериски ефект се:

Ѓумбир
Куркума
Екстракт од семе од грејпфрут
Ехинацеа
Екстракт од лист од маслиново масло
Невен
Цимет
Бел слез

ИЗВОР

Leave a Reply