Во карантин го прослави 112-тиот роденден најстариот човек во светот

Боб Вајтон, најстариот човек во светот, наполнил 112 години. Роден е во 1908 година, тој е на иста возраст како Фудбалскиот клуб Интер.

На неверојатни 112 години, Вајтон преживеал две светски војни, шпанскиот грип и сипаници, меѓу многу други глобални катастрофи.

Вајтон, од Алтон, Хемпшир, ја превзема титулата Најстар човек во светот откако претходно оваа година почина претходниот носител, Читетсу Ватанабе, од Јапонија.

Минатата година, поранешниот учител и инженер го прослави својот 111 роденден со многуте пријатели во неговиот стан.

Но, оваа година, Својот 112-ти роденден мораше да го прослави во карантин, поради глобалната пандемија на коронавирус.

Тој за PA-News изјави:

„Сè е откажано, нема гости, нема прослава. Тоа е загуба што се однесува до славењето “.

Вајтон живеел низ пандемијата на шпански грип, која го зафати целиот свет во 1918 година, кога имаше само 10 години, убивајќи меѓу 50 и 100 милиони луѓе.

Тој потсети:

„Читав само за тоа во книгите по историја како старев“.

„Всушност, не сум бил свесен дека има шпански грип, бидејќи никој од моите браќа и сестри или луѓе што ги познавав не биле засегнати“.

„Сигурен сум дека било тешко, но детскиот свет не е свет на возрасни, децата не ги читаат весниците и немаше радио во тие денови, така што не сме знаеле многу што се случувало во светот тоа време “.

Боб е роден на 29 март 1908 година во Хал. Кралот Едвард VII сè уште владеел над Велика Британија, додека мандатот на Herbert Asquith за премиер требало да започне.

Тој во пензија заминал во 1973 година во Лондон, Има 10 внуци и 25 правнуци 

Повеќе тука

 

Leave a Reply