Човекот што се снимаше како лиже полица во супермаркетите уапсен и може да биде обвинет за тероризам

Коди Пфистер, 26-годишен маж од Мисури, се снимал себеси како лиже полица од дезодоранс и ја поставил фотографијата на Snapchat. Додека го снимаше видеото, можете да го слушнете како изговара:

„Кој се плаши од коронавирусот?“

Видеото е снимено на 11 март во продавницата на Ворентон во Волмарт и од 23 март Коди е во притвор. Тој беше обвинет на 25 март и обвинението беше соопштено дека е кривично дело за ниско ниво.

Полицискиот оддел објави изјава за апсењето:

„Локалниот жител кој сними видео со себе како ја лижеше робата во маркет и зборува за „ Корона вирус “ во Валмарт и истата ја објавил на социјалните медиуми е приведен. Обвинение ќе има според законот и ќе биде донесена од канцеларијата на обвинителите на округот Ворен.

Ова особено видео, кое нема да се сподели овде, привлече меѓународно внимание и добивме бројни извештаи за видеото од локалното население, околните жители, како и луѓе од Холандија, Ирска и Велика Британија.

Овие поплаки ги сфаќаме многу сериозно и би сакал да им се заблагодарам на сите што го објавија видеото за да може да се реши проблемот “.

Сите ширум светот беа налутени од клипот, дури и Пирс Морган. Тој изјави дека сака Пфистер да биде ставен зад решетки, па дури и ако некогаш се зарази со коронавирус, тој не треба да добие здравствена заштита.

ПОВЕЌЕ ТУКА

Leave a Reply