Основачот на Alibaba ќе донира 500.000 тестови и 1.000.000 маски во САД

Jack Ma, Основачот на Алибаба и најбогатиот човек во Азија, најави дека ќе испрати 500.000 комплети за тестирање и 1 милион маски во САД, бидејќи земјата се подготвува за експоненцијален раст на случаите во наредните недели и месеци.

Ма ќе ги донира резервите преку Фондацијата Алибаба, која исто така испрати пакети во Јапонија, Кореја, Италија, Иран и Шпанија.

Преку донација од 500.000 комплети за тестирање и 1 милион маски, ние им се придружуваме на Американците во овие тешки времиња. pic.twitter.com/tGviVhC6Gx

– Фондација Jackек Ма (@foundation_ma) 13 март 2020 година

Во изјавата за печатот, Ма рече дека е важно медицинските професионалци да ги имаат сите потребни материјали.

„Од искуството на мојата земја, брзото и точно тестирање и соодветната опрема за лична заштита за медицински професионалци се најефикасни во спречувањето на ширење на вирусот. Се надеваме дека нашата донација може да им помогне на Американците да се борат против пандемијата! “ се вели во соопштението.

Недостатокот на тестови во САД ја спречија можноста за изолирање на вирусот, бидејќи е докажано дека болеста се шири во заедниците низ целата земја, без никаква јасна трага до изворот до пациентот.

„Кризата претставува огромен предизвик за целото човештво во глобализираниот свет. Пандемијата со која се соочуваме денес не може повеќе да ја реши ниту една земја. Наместо тоа, треба да се бориме против вирусот работејќи рака под рака. Во овој момент, не можеме да го победиме овој вирус освен ако не ги отстраниме границите на ресурсите и не ги споделиме нашите лекции со знаење тешко-заработени “, рече Ма во изјавата.

Донацијата е огромен гест со оглед дека Jack Ма и многу негови компании имаат блиски односи со кинеската влада, која во моментот е во расправија со американската влада, како за трговските политики така и со коронавирусот. Всушност, Кина, која е една од најголемите светски производители на медицински материјали, се закани дека ќе престане со пратките во Соединетите држави, бидејќи американските официјални претставници и натаму ја обвинуваат кинеската влада за првичното справување со појава на појава на појава на појава на појава на појава на појава.

https://truththeory.com

Leave a Reply