12 факти за човечкото тело што ќе ви помогнат да го подобрите вашето здравје

Верувале или не, дури и најмалите детали од вашиот животен стил можат да влијаат на вашето тело и здравјето воопшто.

Bright Side собра 12 неверојатни факти за телото што можат да нè натераат да ги преиспитаме нашите навики и да го подобриме нашето здравје!

 

 • Неколку шолји кафе на ден ве држи по настрана од вашиот лекар.

Резултат со слика за coffe"

Пиењето од 2 до 4 чаши кафе на ден е корисно за нашето здравје. Многу докази ја поврзуваат потрошувачката на кафе со позитивни здравствени исходи. Пиењето кафе во умерени количини, се чини, го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања. Љубителите на кафе исто така може да се каже дека се заштитени од неколку други болести како што се дијабетес и деменција.

 

 • Оптимистите живеат подолго.

Оптимистите живеат подолго од песимистите. Бидејќи имаат тенденција да вежбаат повеќе и да јадат поздрава храна, оптимистите веројатно имаат поздраво тело, поздрав крвен притисок и нивоа на холестерол.

Да се има позитивен став не само што прави да се чувствуваме подобро во сегашноста, туку може да го продолжи и животниот век. Покрај тоа, оптимистите имаат подолги романтични врски. Истражувачите откриле дека оптимистите имаат 10% помалку шанси да се разболат и повеќе се во склад со нивната психолошка благосостојба. Тие исто така имаат побрзи стапки на закрепнување кога станува збор за операција или болест.

 

 • Човечкото тело еволуирало за да може да преработува  повеќе јаглехидрати.

Резултат со слика за carbs"

Истражувачи од Универзитет во Бафало проучувале 46 видови на цицачи и откриле дека човечкото тело всушност еволуирало за да може да преработи повеќе јаглехидрати. Навистина, луѓето имаат повеќе ген на амилаза, ензим што преработува јаглехидрати и произведува енергија, со што го полни телото. Амилазата во плунката е од претходно позната, што му овозможува на телото веднаш да препознае скроб за кој е познато дека е: многу вкусен извор на енергија.

 

 • LED светлата може да предизвикаат напор на очите.

Резултат со слика за led display"

LED светлата се повеќе се присутни во повеќето модерни простории, домашни и јавни, а технологијата на LED осветлување е прилично честа појава. Сепак, овие светла претставуваат значителен ризик од оштетување на очите. Студија во 2018 година ја поврзува употребата на уреди со задно LED осветлување со слаб сон. Луѓето кои го исклучуваат телефонот најмалку еден час пред спиење, изјавиле дека имаат подобар сон од оние што го користат телефонот после 10 часот. Всушност, LED светилките може да влијаат на вашиот деноноќен ритам, процес што го регулира циклусот спиење и будење и најверојатно ќе предизвика главоболки, визуелен замор и општа визуелна непријатност, што пак, го зголемува ризикот од несреќи. Можеби се чувствувате присилени да ги проверите најновите вести пред спиење, но наместо тоа, вреди да ги исклучите сите светла пред да спиете. Очите ќе ви се заблагодарат веднаш штом ќе ги отворите следното утро!

 

 • Вашето тело нема корист од диети.

Математиката е едноставна: согорете повеќе калории отколку што внесувате и ќе ги изгубите оние вишок килограми од кои сакате да се ослободите. Држењето диета не може да биде лесно. Една неодамнешна студија откри дека ригидното ограничување на калории го забавува метаболизмот, што пак го тера нашето тело да оди во „режим на преживување“ за да заштеди енергија. Со тоа што, прескокнувањето на оброците едноставно нема да смени ништо. Всушност, диетата може да биде поштетна отколку што мислиме дека е. Чувството на глад е знак од вашето тело дека е потребна доза на енергија. Телото е интелигентно и може да го регулира нашиот внес на енергија според потрошувачката на енергија. Односно, треба да го слушаме телото и да јадеме кога треба, и да застанеме кога веќе не сме гладни.

 

 • Работата, стресот и слабиот сон предизвикуваат телото побрзо да старее.

Резултат со слика за stress at work"

Според една неодамнешна студија, стресот поврзан со работата и слабиот сон се рецепт за предвремено стареење на телото. Проблеми со срцето при стресни моменти. „Тоа влијае на протеините во срцевиот мускул клучни за срцеви контракции“, објаснуваат истражувачите. Луѓето кои страдаат од стрес заедно со слаб сон, имаат 3 пати поголема веројатност да развиваат кардиоваскуларни заболувања во споредба со оние кои добро спијат и не пријавуваат дека имаат стресна работа. На нашето тело му треба сон за да се опорави и да го врати нивото на енергија. За жал, не секогаш имаме контрола врз изворот на нашиот стрес, но секоја стратегија што можеме да ја донесеме помага во ублажување на ефектите од стресот и таа веднаш ќе се исплати.

 

 • Учењето нов јазик го подмладува мозокот.

Придобивките од двојазичност се неоспорни. Учењето на втор јазик за време на зрелоста може да биде потешко во споредба со учењето како дете, но напорот вреди. Покрај тоа што е корисна вештина, да се зборува течно втор јазик го забавува стареењето на мозокот, дури и кога процесот на учење започнува подоцна во животот. Студиите покажуваат како втор јазик ги збогатува нашите когнитивни способности и го подобрува нашето внимание и фокус. Неодамнешните студии откриле дека флуентноста на 2 или повеќе јазици може да ја одложи појавата на Алцхајмерова болест. Научниците забележале како користењето на повеќе јазици ја зголемува густината на сивата материја што е знак на здрав мозок и како може да ја зајакне белата материја.

 

 • Брокулата е неопходна на нашето тело

Познати се корисните ефекти на зеленчукот врз нашето здравје. Но, она што е помалку познато е дека нашето тело реагира на хемиско соединение пронајдено во брокулата што покажува позитивни реакции на класичните симптоми на однесување кај луѓето со аутизам. Научниците веруваат дека екстрактот од никулци од брокула може да помогне во обновувањето на хемиската рамнотежа во клетките на мозокот, со што потенцијално ќе се спречи употребата на антипсихотични лекови. Овој екстракт од никулци од брокула наскоро би можел да се користи како безбеден додаток за лекување на шизофренија и како превентивна мерка за лицата изложени на ризик од развој на хемиски нерамнотежи во мозокот.

 

 • Овесната каша не прави посреќни.

Во последно време, овесната каша стана попопуларна и од добра причина! Покрај тоа што е хранлив појадок, овесната каша има корисни ефекти врз нашето расположение. Овесната каша е здрав јаглехидрат кој го стимулира производството на серотонин. Серотонинот е хемикалија одговорна за нашата општа благосостојба и среќа. Може да ги изедначи мускулите и да придонесува за здрав циклус на спиење и будење. Овесната каша е исто така одлична состојка ако сакаме да го намалиме дневниот внес на калории. Овесната каша е сигурен извор на енергија, особено ако се јаде за појадок. Луѓето кои јадат овесна каша за појадок имаат тенденција да јадат помалку калорични оброци во текот на остатокот од денот.

 

 • Луѓето кои одат со брзо темпо го прават своето срце поздраво.

Физичката активност не мора да вклучува софистицирана опрема и комплицирани вежби: одењето само 30 минути на ден со брзо темпо му помага на нашето општо здравје на телото. Луѓето кои се вклучуваат во редовно брзо одење имаат 31% помала веројатност да развиваат кардиоваскуларни заболувања од оние кои не се занимаваат со никаква аеробик активност и го намалуваат ризикот од смрт за 32%. Истражувачите откриле дека луѓето кои одат на долги растојанија со побрзо темпо уживаат најголема заштита од разни состојби, вклучувајќи срцеви заболувања, висок крвен притисок и дијабетес тип 2.

 

 • Луѓето кои здраво се хранат имаат подобро слух.

Надуеност, прекумерно зголемување на телесната тежина и недостатоци на витамин, се само неколку од штетните последици од неурамнотежената исхрана. Но, дали знаевте дека јадењето влијае и врз нашиот слух? Студиите покажуваат дека количината и квалитетот на внесот на калории играат важна улога во нашето здравје на слухот. И покрај тоа што понекогаш е само привремен ефект после голем оброк, истражувачите ја поврзаа нашата дневна исхрана со губење на слухот. Истражувачите откриле дека луѓето со подобар HEI (Индекс за здрава исхрана) исто така имаат подобро слух.

 

 • Затворање на очите ви помага да ги запомните работите подобро.

Студиите покажуваат дека затворањето на очите ви ја зајакнува меморијата, па ако сте заборавиле каде сте го паркирале автомобилот или каде ги оставивте клучевите, вреди да се затвори надворешниот свет за момент. За блокирањето на одвлекувањето на вниманието, се смета дека ја ослободува потребната моќ за да ги запомни работите. Студиите сугерираат дека затворањето на очите дури може да му помогне на некој да се сети на настани што датираат од неколку години. Дури и полициските сили го користат трикот да побараат очевидци да ги затворат очите за време на интервјуа.

 

Leave a Reply