Храна која има чуден ефект врз вашето тело

Станува сè по популарно да се јаде здрава храна. Кога разгледуваме по полиците со намирници и ги проучуваме состојките на тоа што го јадеме, лесно е да се види која храна е покорисна за нас и која е штетна. Но, научните студии докажаа дека е тешко да се каже што е корисно за нашето здравје и што не е затоа што многу намирници всушност содржат многу различни хемикалии за кои не знаеме дека постојат.

Bright Side, ја истражи оваа тема и пронајде храна што може да има и негативни и позитивни ефекти врз нашата психа.

 • Оризот содржи брзи јагленихидрати што ги прави молекулите на гликозата брзо да влезат во крвта. Вашето ниво на шеќер може драматично да се промени што може да има негативен ефект врз здравјето на мозокот и нервниот систем.
 • Пуканките содржат протеини, злато, фосфор, железо, силикон и магнезиум кои овозможуваат нервниот систем да функционира правилно. И витаминот Б што го содржат пуканките исто така помага во борбата против депресијата и стресот.
 • Туната содржи многу жива. И многу жива во телото може да доведе до проблеми со меморијата. Исто така, содржи полихлориран бифенил кој е синтетичка хемикалија која влијае на хормоните и ја нарушува функцијата на нервниот систем.
 • Маст содржи ретка арахидонска киселина. Се наоѓа во ткивото на телото и е незаменливо кога станува збор за помагање на нормална функција на мозокот. Исто така, помага против Алцхајмеровата болест.
 • Житарките содржат глутен што е неопходен за нивно растење. Антителата (протеински соединенија кои спречуваат репродукција на микроорганизми и ги уништуваат токсичните производи што ги прават) во глутенот, исто така, може да ги нападне хемикалиите што се многу важни за нашето тело. Што значи, ако имаме недостаток на овие хемикалии, би можеле да страдаме од напади на паника и депресија.
 • Темното чоколадо содржи флавоноиди кои се одговорни за активирање на мозочните клетки. Оваа храна ги прави крвните садови поголеми, ја стимулира работата на мозокот и го снабдува со кислород.
 • Тврдото сирење содржи тирамин, кој се создава при распаѓање на протеините. Тираминот може значително да го зголеми крвниот притисок и да предизвика мигрена.
 • Печените компири се богати со калиум што испраќа кислород до мозокот. Исто така, содржи гликоза, витамин Б и аминокиселини кои го зголемуваат снабдувањето со крв во мозокот за да се осигура дека ја добива целата потребна енергија за да функционира.
 • Гравот содржи танинска киселина. Ако вашето тело има премногу од тоа, ќе има проблем да ги сруши минералите, како што е железото. Ова може да доведе до проблеми со снабдувањето со крв на мозокот и развој на анемија.
 • Куркума, која е главна состојка во кари, содржи многу антиоксиданти и се бори против стареењето на мозокот. Тие ги поддржуваат когнитивните функции кои обично се влошуваат со возраста.
 • Шафранот содржи многу минерали, витамин Б и витамин Ц. Тоа го прави мозокот да функционира подобро, па дури и да лечи некои нарушувања.
 • Циметот го прави мозокот поактивен, бидејќи ги содржи овие исклучително важни состојки: цинамил алкохол и цинамалдехид. Мирисот на цимет ни помага да ги решиме задачите што бараат многу внимание, визуелна меморија и брзи реакции.

Доколку наидовте на вашата омилена намирница во оваа листа се надеваме дека ви помогнавме да дознаете нешто повеќе за тоа што го консумирате.

Leave a Reply