Вистината за зелените очи

Зелените очи може да бидат повеќе енигматични од која било друга боја на очите. И не мора да копате премногу длабоко за да сфатите дека сите сме прилично опседнати со оваа боја. Зелените очи станаа главна тема во литературата, музиката, сликите и фотографиите. Светот беше особено воодушевен од фотографијата прикажана на насловната страница на изданието на „National Geographic“ од јуни 1985 година. 12-годишната бегалка со зелени очи по име Sharbat Gula. „Прогонувачката слика на зеленооката девојка стана меѓународен симбол на бегалците и на политичките и социјалните немири во регионот“, се објави на „National Geographic“ на нивната насловна страна наречена „Авганистанска девојка“.

Најатрактивна боја на очи

Ако очите ви се зелени, со задоволство ќе знаете дека целата работа околу бојата на очите функционира во ваша корист. Во сеопфатното истражување преку Интернет спроведено од AllAboutVision.com, луѓето открија и сметаат дека зелената е најатрактивна боја на очите. Честитки, зеленооки! Вие сте на врвот на листата. Над 20% од оние кои учествувале во истражувањето гласале за зелени очи, по 16,9% за светло сина боја, 16% за леска и 15,2% за темно сина боја. Зелената дури ги победи сивите и аметистичните бои на очите. Некои од вас со оваа привлечна боја на очите, исто така, имаат нешто заедничко со некои од најдобрите популарни лица. Adele, Emma Stone, Gigi Hadid, Rooney Mara, Kate Middleton, Maisie Williams, и Scarlett Johansson се само неколку познати лица со иста боја на очите. Всушност, очите на Јохансон се толку зелени што актерката Vanity Fair ги нарече очите „as pure green as a cat’s“. Само велиме дека сте во добро друштво. И ние сме љубоморни.

Зелените очи се реткост

close up of red-haired woman with green eyes

Иако можеби се чини дека има многу познати личности кои имаат зелени очи, оваа боја на очите всушност се проценува дека е една од најретките бои на очите во светот. Според Светскиот Атлас, оние со кафени очи сочинуваат некаде од 55 до 79 проценти од светската популација, додека оние со зелени очи сочинуваат само два проценти од глобалното население. Два проценти! Единствено поретко од зелената е сиво – и тоа значи вистинска сива, не сина, која понекогаш изгледа сива – црвена или виолетова, или хетерохромија (што значи две различни обоени очи) .Дополнително, само два проценти од населението се проценува дека има црвена коса – но, всушност, постои прилично мала шанса да ги имате овие ретки својства – à la Jessica Chastain. Како што објави Медикал Дејли, поголемиот дел од црвенокосите имаат една од трите бои на очите: кафеава, кафеавозелена или зелена боја.

Места каде можете да најдете многу зеленооки

Океј, знаеме дека само ви кажавме дека зелените очи се неверојатно ретки. И тие се. Меѓутоа, ако сте во Европа, веројатно ќе започнете да се сомневате во овој факт. Едмунд Цајерс, биостатичар, откри во напис за „Сопственост“ дека неверојатни 86% од населението во Ирска и Шкотска имаат сини или зелени очи. Ситуацијата е слична на Исланд, бидејќи 87 проценти од мажите и 89 проценти од жените имаат една од двете бои. Експертот понатаму објасни: „Меѓу европските Американци, зелените очи се најчести кај луѓето од  келтско или германско потекло“. Всушност, ако сте во посета на Велика Британија, можеби ќе почнете да верувате дека зелените очи се поприсутни од кафеавите. Според студијата на над 12,000 луѓе спроведена од ScotlandsDNA (преку Хералд), кафените очи се поретки од зелените во Велика Британија, и покрај фактот дека кафеавите очи сочинуваат голем дел од светската популација.

Зелените очи не се зелени

Иако можеби ги етикетираме очите на луѓето како „зелени“, никој всушност нема зелени очи. Само се чини дека се со таа боја. Според Eyesite.co.uk, зелените очи всушност не ја содржат зелената боја. Наместо тоа, тие се „ мешавина на светло-кафеава пигментација, жолтеникав липохроматски пигмент и распрснат спектар одблесоци“.

Во една статија за „Сопственост“, биостатистичарот Едмунд Курдерс го сруши овој чуден феномен. Во основа, „зелените“ очи содржат само мала количина на кафеавиот пигмент наречен меланин. Во отсуство на многу меланин, се случува тоа, како што објасни Кадерс, „подолги бранови должини на светлината минуваат директно низ окото, тогаш тие се апсорбираат на задниот дел од окото“. Тој додаде: „Пократките бранови должини (сини бранови должини) се рефлектираат и хаотично се одбиваат од задниот слој на ирисот“. Кафени очи, од друга страна, апсорбираат светлина, бидејќи содржат повеќе меланин. Иако одбивањето на светлина е исто така одговорно за правење сини очи, па така, сините и зелените очи се особено уникатни заради оваа мешавина на сини бранови должини и жолтеникав пигмент.

Никој не е роден со зелени очи

toddler with green eyes

Неможе да знаете дали вашето дете има зелени очи подолго време по раѓањето. Кога ќе се роди, бебето има една од двете можни бои на очите: сива или сина боја. Што значи дека веднаш по раѓањето, клетките наречени меланоцити почнуваат да лачат меланин, кафеавиот пигмент, во ирисите на бебето, објаснува Healthychild.org. Ова започнува да се случува затоа што меланоцитите реагираат на светлина. Вие неможе да го однесете вашето бебе на сончева светлина и да очекувате да ја видите нивната вистинска боја на очите откако ќе се го внесете дома. Меланоцитите може да потрае до една година за да завршат со производство на пигмент. Вашето дете ќе почне да ја добива вистинската боја на очите на околу шест месечна возраст, И ако, по една година, очите на вашето дете имаат зелени нијанси, можете да бидете сигурни дека тие се таму за да останат.

Зелени гени

Наместо да чекате цела година за да откриете дали вашето дете ќе има зелени очи, можеби е полесно да расчешлате низ семејната историја за каква било застапеност на оваа боја на очите. Сепак, не е толку едноставно пронаоѓањето на боите на очите. Техничкиот музеј за иновации објаснува дека постојат многу гени – и бои на очите – во игра.

„Она што го учиме по биологијата во средно училиште е генерално точно, гениите со кафеави очи се доминантни во однос на гените на зелените очи, кои се и доминантни во однос на гените на сините очи“, открива статијата. „Сепак, затоа што се потребни многу гени за да се направи секој од жолтите и црните пигменти, постои начин наречен генетски надомест за да се добијат кафени или зелени очи од родители со сини очи“. Да, точно е: Вие и вашиот партнер не мора да имате зелени очи за вашето дете да има зелени очи.

Денес, научниците веруваат дека има најмалку осум – и, повеќе од веројатно, дури 16 – гени вклучени во одредувањето на конечна боја на очите на една личност. Значи, да, би можело да биде полесно ако само почекате до првиот роденден на вашето дете за да ја дознаете нивната боја на очите.

Понежниот пол има поголема веројатност да има зелени очи

Иако науката не е точно јасна зошто жените имаат поголема веројатност да имаат зелени очи, само знаеме дека се чини дека тоа е случајно. Според студија во 2013 година објавена во списанието за образование за статистика, истражувачите Ејми Г. Фролих и В. Роберт Стивенсон од државниот универзитет во Ајова откриле дека скоро 12 проценти од испитаниците машки испитаници се изјасниле дека имаат зелени очи, додека скоро 18% од женските учесници имале зелена. Иако истражувачите забележаа дека треба да се соберат повеќе податоци за оваа тема, овие резултати се слични на другите студии. The Daily Beast објави дека Националното истражување на младите во 1985 година објави дека повеќе жени отколку мажи имаат зелени очи. Дополнителна студија објавена во „Nature Genetics“ во 2008 година, исто така, покажа споредливи резултати. Откриено е двојно повеќе учесници во Исланд од машки исландски дека имаат зелени очи. Ова важеше и за Холандија. Три пати повеќе жени од мажите беа откриени дека имаат зелени очи.

Луѓето од која било раса можат да имаат зелени очи

Зелените очи се поприсутни во Европа, но биостатистичарот Едмунд Курдерс потврди дека луѓето од која било раса можат да имаат зелени очи. Иако повеќето од проценетите 4,4 милијарди луѓе во Азија се смета дека имаат кафени очи, има население од селаните во северозападна Кина со зелени и сини очи и, во некои случаи и со светла коса. Во провинцијата Гансу, селото Ликијан одамна се верува дека овој феномен има врска со изгубената римска легија: војската на Маркус Красус. Ова верување беше донесено чекор понатаму во 2010 година, кога некои селани учествуваа на ДНК-тестови. Телеграф ги објави резултатите: Некои селани биле 56 проценти кавкаски. Yuan Honggeng, раководител на Центарот за италијански студии на универзитетот „Ланџоу“ во провинцијата Гансу, откри за весникот „Кинески дневник“ (преку Телеграф), „Се надеваме дека ќе ја докажеме легендата со копање и откривање на повеќе докази за раните контакти на Кина со Римската империја. ” Иако се ретки, зелените очи може да се најдат низ целиот свет.

Не е само кај луѓето

Можеби мислите дека луѓето се единствените што можат да ја поседуваат оваа ретка боја на очите, но истражувачите од Одделот за ентомологија при установата Смитсонијан и Здружението на пеперутки во Северна Америка, откриле инсект со најубави зелени очи. Наречен како „Ministrymon janevicroy“, овој вид откриен во 2013 година е опишан како „маслинесто зелен поглед“. Може да се најде во Тексас, Костарика и Венецуела. Но, тоа не е само оваа убава пеперутка која има зелени очи. Најдобриот пријател на човекот е исто така способен да ја има оваа боја на очите. Ветеринарниот офталмолог Лаура Проетто за „Додо“ објасни: „ДНК е виновникот. Слично како и многу други детали од нашето тело кои не прават кои сме ние. Бојата на окото е одредена од повеќе гени кои програмираат колку пигмент е присутен во ирисот “ Мачките – особено оние со претежно бели или сите бели влакна – исто така можат да имаат зелени очи.

Вистинските особини на личноста со зелени очи

Додека Шекспир тврдел дека зелените очи се симбол на завист, „секси“ може да биде поточен опис на луѓето со зелени очи. Во студијата објавена во Меѓународниот журнал за индиска психологија, учесниците сметаа дека зелените очи се „најсексапилни од сите други бои“. Можеби тоа се оние кои немаат зелени очи кои се всушност чудовишта со зелени очи. На прашањето за доделување карактеристики на личност на оние со зелени очи, 29 проценти од учесниците во студијата ги сметаат зелените лица како „креативни“ и „малку измамнички“.

Офталмологот и истражувач Хамади Калел се согласува дека луѓето со зелени очи имаат слични црти на личноста. И тоа не е она што мислел Шекспир. IHeartIntelligence.com го цитира Келел дека погледот на зелените очи „имаат воздух од мистерија и тивка самодоволност. [Тие] честопати се непредвидливи, но бавни на гнев“. „Тие се оригинални, креативни и функционираат добро под голем притисок“.

Поголеми здравствени ризици

Зелените очи може да бидат најатрактивни, но тие исто така доаѓаат со некои здравствени ризици. Всушност, сите луѓе со светли очи може да бидат повеќе склони кон развој на одреден вид рак. Ова е затоа што, како што објасни Everyday Health, сините и зелените очи содржат помалку пигмент од кафеавите очи. И, бидејќи пигментот е она што ги штити очите од ултравиолетова светлина што предизвикува рак, луѓето со светли очи имаат зголемен ризик од развој на меланом – конкретно во увеата, која е во „средниот слој на окото“.

„Луѓето со светли очи треба да бидат внимателни и да носат UV-заштитени очила за сонце“, рече Рут Вилијамс, офталмолог на Клиниката за очи „Wheaton“ во Чикаго. Покрај тоа, оние со зелени очи исто така може да доживеат чувствителност на светлина. Иако луѓето со зелени очи имаат повеќе меланин од оние со сина боја, секој со „ириси во светла-боја имаат тенденција да бидат чувствителни на светлина“, објасни Вилијамс. За среќа, едноставен пар очила за сонце – со УВ заштита, секако – може да ви го намали ризикот од карцином на кожата и да ви помогне да избегнете која било иритација на окото што доаѓа со лесна чувствителност.

Жените со зелени очи можат подобро да го поднесат породувањето

pregnant woman with green eyes

Секако, луѓето со зелени очи можеби ќе треба да се справат со одредена чувствителност на светлина и, да, можеби дури и зголемен ризик од карцином на кожата, но очигледно жените со светли очи имаат и уникатна суперсила. Во една студија од 2014 година спроведена од истражувачи од Медицинскиот факултет на Питсбург во Пенсилванија, здравите учеснички беа поделени во две групи: темни очи (кафеава и кафенозелена) и светли очи (сина и зелена). Со заклучокот на студијата, истражувачите откриле дека луѓето со темни очи доживуваат зголемена вознемиреност, нарушување на спиењето и повисоки нивоа на болка за време на породувањето. Жените со зелени и сини очи, од друга страна, завршија да доживеат помалку вознемиреност и подобро да ја толерираат болката поврзана со породувањето.

И покрај ограничената големина на примероци “, напишаа истражувачите,” оваа пилот студија откри модели кои сугерираат врски помеѓу бојата на очите и карактеристиките на болка поврзани со оваа популација. “За жал, истражувачите сè уште не знаат зошто оваа единствена корелација помеѓу толеранцијата на болката и бојата на очите постои.

Зеленооките и алкохолот

Одамна е стереотип дека оние со ирско потекло можат да пијат повеќе од нивните неирски пријатели. Но, како и многу стереотипи, ова не е точно докажано. Всушност, експертите сметаат дека ова нема никаква врска со генетиката. „Ако сте во средина каде што многу луѓе пијат, поретко е да се најдат алкохоличари“, рече Мајкл Финџинс, вонреден професор по медицина на Универзитетот за медицина на Универзитетот Johns Hopkins, за ABC News. „Во овој случај, тоа е многу културно диктирано“. Сепак, може да има повеќе до приказната.

Во 2001 година, истражувачите ги проценувале архивските примероци од две постари студии – една од над 10,000 кавкаски машки затвореници и друга од скоро 2.000 кавкаски жени. Истражувачите откриле дека луѓето со светли очи „консумираат значително повеќе алкохол отколку лица со темни очи“. Студијата од 2001 година открива дека овие наоди се слични на другите истражувања од минатото, во кои се наведува дека „луѓето со темни очи покажуваат повеќе физиолошки возбудувања и поголема чувствителност на некои лекови отколку светли очи“. Врз основа на нивните откритија, истражувачите шпекулираа дека луѓето со кафени очи може да бидат почувствителни на алкохол и, според тоа, да не пијат толку многу. Која и да е причината, се чини дека луѓето со зелени очи навистина можат да ги надпијат своите пријатели со кафеави очи.

Извор 

Leave a Reply