Европскиот регулатор потврди нови несакани ефекти од вакцините Johnson & Johnson и АстраЗенека

99 Комисијата за безбедност на лекови на Европската агенција за лекови (ЕМА) ја потврди ретката можност за несакани ефекти од

Read more

Данска и Шведска ја прекинаа вакцинацијата со Модерна

26   Од безбедносни причини, данските власти престанаа да вакцинираат адолесценти на возраст под 18 години со вакцина СОВИД-19 на Модерна , според Министерството за

Read more

Освен со сертификат за примена вакцина ќе можете на кафе и со уште еден документ

144 Од понеделник 16 Август ќе може да влегуваат во угостителски објекти и настани лица кои прележале Ковид 19 во

Read more

СЗО не се сигурни за потребата од дополнителни дози на вакцини

48 Светската здравствена организација зборуваше за зајакнувачки дози на лекови насочени кон борба против коронавирусот. Ова се дополнителни вакцини кои го

Read more

Johnson & Johnson ја тестираa ефикасноста на нивната вакцина против Делта

65 Производителот на вакцината КОВИД-19 под трговско име Janssen, за која е потребна само една доза, објавија податоци за ефикасност

Read more

Вакцина против астма одобрена за клинички испитувања

194 Француската компанија NEOVACS, заедно со Институтот Пастер, развија вакцина која обезбедува долгорочна заштита од напади на астма. Ги ублажува симптомите

Read more

ЕУ го започна испитувањето на кинеската вакцина Vero-cell: лекот ќе се оценува според три критериуми

89 Европската агенција за лекови започна испитување на вакцината Vero-cell. Ова е лек произведен од кинеската компанија Синовак. ЕАЛ ќе

Read more

Докажано: Спутник V е најбезбедна и најефикасна вакцина

85 Производителите на вакцини Спотник V против коронавирус во неделата објавија дека Унгарија го признала рускиот лек како најбезбеден и

Read more