Фејсбук, Инстаграм и Јутјуб „паднаа“: корисниците беа исфрлени од нивните сметки

102 Има голем прекин на Фејсбук и Инстаграм Корисниците на Мета беа масовно исфрлени од Фејсбук, Месинџер и Инстаграм. Невозможно е

Read more

SpaceX го откажа лансирањето на воениот сателит три секунди пред лансирањето

22 Лансирањето на ракетата-носач Фалкон 9, која требаше да испорача серија воени сателити во орбитата, беше откажано непосредно пред лансирањето. Нов

Read more

Советникот на Зеленски го повика Илон Маск да се изјасни на чија страна е неговата компанија: Русија или Украина

34 Советникот на шефот на канцеларијата на Владимир Зеленски, Михаил Подољак, по одлуката на SpaceX, во сопственост на бизнисменот Илон

Read more

Први фотографии од вселенскиот телескоп James Webb на НАСА. Историски момент за науката и технологијата и целото човештво.

66 Фотографиите покажуваат елементи на универзумот какви што биле пред 13 милијарди години, преобликувајќи го нашето разбирање за космосот. Малиот

Read more

Глобалниот пазар на криптовалути изгуби 130 милијарди долари за еден ден

40 Глобалниот пазар на криптовалути изгуби 130 милијарди долари во последните 24 часа, според податоците на CoinDesk. Цената на биткоинот

Read more

Кина на чекор поблиску до создавање на извор на речиси неограничена енергија

132 Кинеското „вештачко сонце“ постави нов светски рекорд откако загреа јамка од плазма на температура пет пати повисоки од температурата

Read more

Топ 10 мобилни апликации на кои луѓето трошат најмногу пари.

40 TikTok, сопственост на кинеската компанија ByteDance, останува мобилна апликација што заработува најмногу. Податоците за третиот квартал од аналитичката агенција SensorTower покажуваат дека кратките видео

Read more