Федерер му честиташе на Надал


Роџер Федерер му го честиташе на Надал освојувањето на 20-от грен слем трофеј во кариерата. Надал со победата над Новак Ѓоковиќ со 3:0 во сетови, ја освои 13-тата титула на Ролан Гарос. 

Федерер, кој исто така има освоено 20 трофеи на Грен слем турнирите, го пофали Рафа.

“Отсекогаш сум имал најголема почит кон мојот пријател Рафа како личност и како шампион. Јас верувам дека тој, мојот најголем ривал, и јас се„ туркавме “еден со друг за да бидеме подобри играчи. Затоа ми е чест да му честитам на освојувањето на 20-тата грен слем титула “, напиша Федерер на Твитер.

Надал ја освои својата 13-та титула во Париз во своето 13-то финале.

“Особено е одлично што Ролан Гарос го освои неверојатни 13 пати, што е еден од најголемите успеси во нашиот спорт. Исто така, би сакал да му честитам на неговиот тим, бидејќи никој не може да го направи ова сам. Се надевам дека “20” е само чекор на патот по кој и двајцата одиме. Честитки Рафа. Заслужи “.


 

Leave a Reply