Лејкерси се шампиони!


Лос Анџелес Лејкерс се шампиони во НБА-лигата!

Тие го совладаа Мајами Хит во шестиот натпревар од големото НБА финале – 106: 93 и со тоа ја затворија финалната серија со 4-2.

МВП на финалето е Леброн Џејмс, кој имаше трипл-дабл (28 поени, 14 скока, 10 асистенции).
Лејкерси стигнаа до 17-та титула, со што се изедначија на врвот на вечната листа со Бостон Селтикс по бројот на освоени титули.


 

Leave a Reply