Леброн Џејмс со уште еден рекорд – најмногу натпревари во историјата на плејофот


Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс одигра најмногу натпревари во историјата на плејофот. Со шестиот натпревар од големото НБА финале, во кое ЛА Лејкерс славеа над Мајами Хит со 106: 93 и со тоа ја затворија финалната серија со 4-2,  Леброн влезе во историјата. Тоа беше негов 260-ти настап во плејофот.

Тој ќе остане сам на вечната листа, бидејќи го остави зад себе Дерик Фишер, кој го одигра 259-тиот плејоф натпревар.

Од активните играчи, никој не е ни близу до него.

Следен на листата е Андре Игудала со 165 одиграни плејоф натпревари и тој се наоѓа на 29-то место на вечната листа.


 

Leave a Reply