Советникот на Трамп – „Ова е сериозно, тој има проблеми со дишењето”


Белата куќа е многу загрижена за здравствената состојба на претседателот на САД, Доналд Трамп, пренесуваат американските медиуми.

Советникот на Трамп рече дека постои причина зошто состојбата на претседателот е загрижувачка, изјави на својот профил на Твитер новинарот на Си-Ен-Ен, Џим Акоста.


„Ова е сериозно“, тврди извор на Си-Ен-Ен, додавајќи дека Трамп е многу уморен и има проблеми со дишењето. Белата куќа продолжува да тврди дека Трамп ќе биде добро.

Според „Акоста“, официјален претставник на Белата куќа изјавил дека Трамп е „уморен“, но дека ситуацијата не се влошува и посочи дека јавноста не треба да се вознемирува и оти Трамп ја сфатил ситуацијата „многу сериозно“ за неговата состојба.

 Да потсетиме, претседателот на САД беше префрлен во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид. Трамп, кој се зарази со вирусот корона, ќе работи од претседателската канцеларија во Валтер Рид во следните неколку дена, се вели во соопштението на Белата куќа. Самиот Трамп на Твитер објави дека се чувствува добро.

 

Извор: b92.net


 

Leave a Reply