Како една “непозната” серија го срушат рекордот на Еми и влезе во историјата

 

 

Неочекуваниот хит на малата телевизиска мрежа Pop TV влезе во историјата по овогодинешното доделување на Еми наградите на кои освои девет статуетки, вклучувајќи награда за најдобра хумористична серија и онаа за глума.

Schitt’s Creek почна да се прикажува во 2015 година, а шестата и последна сезона заврши пред неколку месеци, иако корисниците на Нетфликс нема да можат да ја гледаат до следниот месец.

Последната сезона на серијата за богатото семејство кое е принудено да се пресели во друг град поради банкрот, собра бројни признанија од критичарите, а на доделувањето на наградите буквално ја “растури” конкуренцијата, a според организаторите ова е прв пат во историјата на Еми наградите комедија, во една година да ги земе наградите во сите седум категории.

Првото Еми за улога во хумористичната серија (вкупно има четири) го освои Eugene Levy (најпознат на гледачите по неговата улога во American pie), за улогата на “главата” на семејството Johnny Rose. Канадската актерка Catherine O’Hara го освои своето прво Еми, за одличната улога на неговата сопруга Moire Rose.

Награди освоија и Daniel Levy и Annie Murphy за споредни улоги, а серијата ги освои наградите и за сценаио, режија како и за најдобра комедија. 

Серијата Schitt’s Creek почна да се емитува во 2015 година на CBC и Pop TV пред да стенке популарност откако ја превзема Netflix во 2017 година.

 

Извор: index.hr

 

Leave a Reply