Ботас најбрз на првите две тренинг сесии во Муџело

Возачот на Мерцедес во Ф1, Валтери Ботас беше најбрз на тренинзите пред трката за
Големата награда на Тоскана.
Ботас оствари време од 1:17.879 минути на првиот тренинг и ги остави зад себе Макс
Верстапен во Ред Бул за 0,48 секунди и Чарлс Леклер во Ферари за 0,307 секунди.
На вториот тренинг, Ботас повторно беше најдобар со резултат 1:16.989, пред
Хамилтон, кој заостанана за 0,207 секунди. Верстапен беше трет со 0,982 секунди
заостанување, а го следеа Александар Албон и Даниел Рикардо.
Најмногу проблеми на вториот тренинг во Муџело имаше Ферари. Болидот на
Себастијан Фетел пред крајот на тренингот се угаси.
Тренингот два пати на кратко беше прекинуван поради помали инциденти на патеката.
Третиот тренинг и квалификациите на програмата се утре, додека трката за ГОлемата
награда на Тоскана на програмата е во недела, на 15-ти октомври.

Leave a Reply