Ги надмина сите брендови. Xiaomi Mi TV LUX со транспарентен дисплеј одлични перформанси и фантастичен дизајн

За време на презентацијата на „невидливиот„ телевизор Xiaomi, компанијата се ограничи на слајд шоу со слика за новитетот. Но, набргу по настанот, на Интернет се појави првото видео, кое детално ги открива можностите на необичниот „невидлив“ екран.

Сите контроли се интегрирани во цилиндричното тело, кое служи како држач за дисплејот

Технички карактеристики на транспарентното издание на Xiaomi Mi TV LUX

Телевизорот е опремен со 55-инчен OLED екран од 120 Hz. Дебелината на дисплејот на моделот е само 5,7 мм, но поради специјалното зацврстување, неговата сила е 10 пати поголема од онаа на обичното стакло. Транспарентното издание има висок сооднос на контраст од 150.000: 1 и поддржува 93% од опсегот на бои DCI-P3

Новитетот се заснова на четири-јадрен процесор MediaTek MTK 9650 со графички чип Mali G52 MC1 и работи на комерцијален MIUI OS прилагоден за смарт телевизори. Уредот е опремен со функцијата „Секогаш вклучен дисплеј“ што ќе овозможи диверзификација на ентериерот.

Транспарентниот ТВ Xiaomi Mi TV LUX ќе излезе во продажба во недела, на 16 август и ќе ги чини околу 6.100 евра

Leave a Reply