Авион се урна на улица во Флорида (Видео)

На 12.05.2020, Мал авион се урна на улица во градот Мiramar во Florida како што јавуваат локалните медуми. На социјалните мрежи се појави и снимката од авионската несреќа. Според медиумите , во авионот Piper PA-34,  имало две лица – пилот-инструктор и 25-годишен студент на училиште за летање, кој скоро имал завршено обука. Авионот имал технички дефект. Пилотот исконтактирал со диспечерот дека ќе се обиде да се врати, но тој морал итно да слета на градската улица. Авионот удрил во жици од уличните бандери, а потоа се срушил во дрвја покрај патот. По падот, авионот се запалил. Младиот студент починал, а инструкторот преживеал и бил хоспитализиран со сериозни повреди.

Leave a Reply